one day AÖF
 "tek günde ders geçme tekniği"
27 yıllık ALFA Akademi güvencesiyle
AÖF koordinatörü / Rehber öğretmen  
Sinan Hoca: 0530 411 6630 
Yeni üyelik    |    Üye Paneli
 
   

     

2. üniversite seçimi nasıl yapılır?

2. üniversite kapsamında hangi bölümleri okumak daha iyi?

Örgün üniversite okuyanlara Açıköğretimden ikinci bir bölüm bitirmek isteyenler için tanınan hak kapsamında Açıköğretim/Uzaktan eğitim bölümlerini seçerken aşağıdaki kriterleri dikkate almalısınız.

1- Özel sektörde iş bulmak istiyorsanız bölümlerin belirgin olarak diğerlerinden çok avantajı olmamakla birlikte Önlisans için İş Sağlığı ve Güvenliği, Yaşlı Bakımı, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi gibi bölümler okunabilir. Lisans olarak Havacılık Yönetimi, Maliye, İktisat ve İşletme bölümleri okunabilir.

2- Devlet KPSS ile memur olarak atanmak istiyorsanız yine belirli bir bölümün baskın farkı olmamakla birlikte Lisans bölümlerinden Sosyal Hizmet, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, İşletme, Maliye ve İktisat bölümleri okunabilir. Eğer KPSS'ye A grubundan hazırlık yapacaksanız gösterilen derslerin Uzmanlık sınavlarına da yardımcı olması açısından Maliye ve İktisat okumanız daha avantajlı olacaktır. Önlisans olarak Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Emlak ve Emlak Yönetimi, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Yerel Yönetimler bölümleri okunabilir ve atama puanları -mezun sayıları az olduğu için- diğer bölümlere göre daha düşük durumda.

Bölümleri tavsiye ederken geçen 7 yılın atama sayıları ve taban puanlarını dikkate alarak seçim yaptık. Bu bölümlere şu an başlamış olsanız bile en erken 2-4 yıl sonra bitreceğinizi düşünürsek aynı atama sayıları ve puanlar devam etmeyebilir. Yine de mevcut şartlara göre bu bölüm haricindekileri okumanızı çok tavsiye etmiyoruz.

Üniversite seçiminde farklı görüşler olsa da biz Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini okumanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bir eğitim yıl içinde güz ve bahar dönemlerinin devamında 2019 yılında uygulanmaya başlayan yaz okulu ile 5 derse kadar ek ders alarak kaldığınız dersleri daha rahat verebiliyorsunuz hatta üstten bile ders alabiliyorsunuz. Anadolu Üniversitesinde Genel Not Ortalamanız 2,0 ve üstündeyse sınavlardan 30 puanla bile geçiyorsunuz. Örneğin bir yıl içinde aldığınız 10 dersin 3 tanesinden 50 puan, 7 tanesinden 30-40 puan arasında bile alsanız hem GNO 2,0 ve üstünde geliyor hem de tüm derslerden geçmiş sayılıyorsunuz.

Lisans mezuniyet tarihiniz Lisans KPSS başvurusunun son tarihinden önce ise KPSS'ye Lisans harici başvuru hakkınız olmayacağı için Önlisans bölüm okumanızın size hiç bir faydası olmayacaktır.

2 yılık okuduktan sonra lisans tamamlama amacınız varsa AÖF Büro Yönetimi veya işletme okuyup DGS ile AÖF İşletme Lisans tamamlamak en kolay bir yöntemdir. Örgünden üniversite okumanızda bir engel yoksa ve YKS ile 4 yıllık bir üniversite kazanmak - özellikle Mühendislik kazanmak sizin için çok zorsa AÖF'ten 2 yıllık Tarım okuyup sonrasında DGS ile kolay bir şekilde Ziraat Mühendisliği Bitki Koruma, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri veya Tarım Ekonomisi bölümlerini bitirerek de hem Lisans mezunu olursunuz hem mühendis diplomanız olur hem de Ziraat Mühendisi olarak Tarım Bakanlığı'na kolayca atanabilirsiniz.

Sinan GÜZEL
KPSS Uzmanı
www.kpssrobotu.com

one day AÖF
1.10.2020
 Ücretsiz GÜMÜŞ NOTLAR  20.01.2023
AÖF Bahar dönemi başladı.
ATA AÖF ders Özetleri
AÖF'te 2 yıllıktan 4 yıllık hangi bölümlere geçiş yapılabilir?
Anadolu AÖF Sınav giriş belgeleri.
Anadolu AÖF Sınav sorumluluk üniteleri.
AÖF Not Hesaplama Robotu
Anadolu AÖF 2021 yaz okulu
Online yapılacak AÖF ara sınav için taktikler. Kısa Ders özetleri.
Anadolu AÖF ders özetlerinin GÜNCELLEMELERİ
Ücretsiz çözümlü DENEME sınavları
BİZİ INSTAGRAM'DAN TAKİP EDİN

CANLI REHBERLİK

AÖF AKADEMİK TAKVİM
Anadolu AÖF 2022-2023 Güz-Bahar dönemi ve Yaz okulu akademik takvimi için tıklayınız.

AÖF BÜROLARI
Açıköğretim Fakültesi Ankara, İstanbul ve diğer tüm illerdeki büroların adresi ve telefonu için tıklayınız.

AÖF NOT HESAPLAMA ROBOTU
Dönem not hesaplama robotu için tıklayınız

ONLİNE DERSLER
Matematik 1-2, Genel Matematik, İngilizce 1-2 , İktisata Giriş 1-2, Genel Muhasebe 1-2, Mikro İktisat, Türk Dili-2, Maliye Politikası-2 dersleri için online kurslarımız devam etmektedir.

 
Facebook
üzerinden takip et

Rehberlik panelinden Online soru sor

Kurs Merkezimize
ulaşın

KPSS panelinden
soru sorun
 
Alfa Bilgisayar Tek.Yay.Ltd. Şti.© 1997
Sitede yer alan tüm içeriğin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

Karyağdı/4 sokak Alfa Akademi Ap. No:17 Elmalı/ Antalya
bilgi@onedayaof.com Tel: 0312 346 40 30